Лещата са ядливи семена от семейство Бобови и се предлагат в различни цветове, включително червено, зелено, кафяво, жълто и черно. Подобно на други членове на семейство Бобови, те растат в шушулки.
Бърза за приготвяне и обикновено добра стойност за парите си, лещата е богат източник на хранителни вещества, осигуряващ протеини, фибри и множество минерали.
Червената леща, хранителни факти:
1 чаша (198 грама) варена леща обикновено осигурява следното:
-Калории: 230
-Въглехидрати: 40 грама
-Протеин: 17,9 грама
-Мазнини: 0,8 грама
-Фибри: 15,6 грама
-Тиамин: 28%
-Ниацин: 13%
-Витамин B6: 21%
-Фолат: 90%
-Пантотенова киселина: 25%
-Желязо: 37%
-Магнезий: 17%
-Фосфор: 28%
-Калий: 16%
-Цинк: 23%
-Мед: 55%
-Манган: 43%
Ползи за здравето от червена леща.
1.Подобрява здравето на сърцето:
Богата е на фибри, магнезий и фолат; червената леща помага за поддържане на здраво сърце. Магнезият подобрява притока на кръв, кислород и хранителни вещества в тялото. Фолатът помага за предотвратяване на увреждане на стените на артериите, като по този начин намалява риска от сърдечни проблеми.
Съдържанието на фибри в червената леща помага за поддържане на здравословни нива на холестерола в тялото.
2.Помага при регулиране на теглото :
Червената леща помага при ефективно управление на теглото, тъй като има ниска калорична стойност, освен че е богата на фибри и протеини. Благодарение на тези две хранителни вещества, ние сме склонни да се чувстваме сити по-бързо и за по-дълъг период от време, като по този начин избягваме желанието да преяждаме с нездравословни закуски между храненията.
Освен това ни помага да избегнем преяждането и в крайна сметка ни помага да предотвратим натрупването на ненужно тегло.
3.Подпомага здравата бременност :
Полезно е включването на червена леща в диетата на бременни жени. Това е така, защото червената леща е добър източник на фолиева киселина, която е изключително важна за развитието на мозъка на плода и за предотвратяване на вродени дефекти.
4.Помага за изграждането на имунитет :
Изобилието от основни витамини, антиоксиданти и минерали в червената леща помага за изграждането на имунитета на тялото.
Антиоксидантите също помагат за унищожаването на свободните радикали и минимизират увреждането на клетките и тъканите, като по този начин служат като средство против стареене, което насърчава здрава кожа .
5.Помага за стабилизиране на нивата на кръвната захар:
Червената леща има нисък гликемичен индекс и е с високо съдържание на диетични фибри. Комбинацията от тези два фактора гарантира предотвратяване на внезапни скокове на кръвната захар. По този начин поддържа стабилни нива на кръвната захар при диабетици.
6.Повишава енергията :
Червената леща осигурява бавно изгарящи сложни въглехидрати, които отнемат повече време за разграждане и осигуряват по-трайна енергия в тялото. Освен това червената леща е добър източник на желязо, което играе важна роля в преноса на кислород в кръвта и производството на енергия.
Тъй като недостигът на желязо е една от основните причини за умора и умора, червената леща би била добро допълнение към диетата, особено за менструални/бременни жени, деца и юноши, които са изложени на по-голям риск от недостиг на желязо.
Безопасна ли е лещата за всички?
За повечето хора лещата е здравословна част от балансираната диета. Струва си да се отбележи обаче, че подобно на други бобови растения, лещата съдържа естествени съединения, обикновено наричани „анти-хранителни вещества“.
Те включват фитинова киселина, която се свързва с хранителни вещества като желязо и цинк, което прави минералите по-трудни за усвояване.
Съдържанието на фитинова киселина в лещата всъщност е по-ниско от това в царевицата, пшеницата и соята. Освен това тези антинутриенти могат да бъдат намалени чрез накисване и готвене.
Съобщава се за алергия към леща в части на Европа, най-вече в Испания, където се смята, че е по-често срещана от алергията към фъстъци .
Смята се, че това е свързано с факта, че лещата обикновено се използва като храна за отбиване в Испания.
Ако имате алергия към други бобови растения като нахут и грах, може да е по-вероятно да изпитате алергия към леща.Ако получите тези симптоми след консумация на червена леща, незабавно потърсете медицинска помощ.