Sunday, October 6, 2024
Начало Здравословни съвета 9 Храни с високо съдържание на мазнини, които са полезни.

9 Храни с високо съдържание на мазнини, които са полезни.

от bezgranici
0 коментар

Страхувате ли се от мазнините? Ако е така, не сте сами, но вярвате или не, тялото ви се нуждае от здравословни мазнини.

Телата ни се нуждаят от мазнини – по-конкретно, те се нуждаят от здравословни мазнини и тъй като диетите с високо съдържание на мазнини като кетогенната диета продължават да набират широка популярност, все повече и повече хора са нетърпеливи да знаят кои мазнини се квалифицират като здравословни.

Какво представляват здравословните мазнини? Докато тялото ви се нуждае от мазнини, за да функционира и да процъфтява, не всички мазнини са еднакви. Здравословните мазнини идват от непреработени цели храни и могат да помогнат за предотвратяване на хронични заболявания и да насърчат по-добро здраве.

Топ 9 здравословни мазнини.

Не всички мазнини са създадени еднакви, но тези в този списък със здравословни мазнини са много полезни. От понижаване на лошия холестерол и подпомагане на свалянето на наднорменото тегло до осигуряване на блестяща коса и здрави нокти, тялото ви ще се възползва от предимствата на тези здравословни мазнини.

1. Авокадо

Ползите от авокадото са толкова много, че са едни от най-здравословните плодове, които можете да консумирате, да не говорим за една от най-добрите здравословни мазнини за кето . Храненето с авокадо е богато на мононенаситени мазнини, което повишава нивата на добрия холестерол, докато понижава лошия – говорете за двоен удар.

Авокадото също е пълно с предимствата на витамин Е , който помага в борбата с увреждането на свободните радикали, повишава имунитета и действа като хранително вещество против стареене на вашата кожа.

Плюс това, той е пълен със здравословни протеини . Всъщност има повече от всеки друг плод.

За бременни жени авокадото също е една от най-добрите фолиеви храни , което е важен микроелемент, който може да помогне за намаляване на риска от вродени дефекти, за да осигури правилен растеж и развитие.

Включете повече авокадо в диетата си, като опитате една от тези рецепти с авокадо . Като алтернатива можете да го използвате за готвене, като добавите масло от авокадо в кухненския си килер.

Има мек вкус, който няма да надвие ястията, както биха могли другите масла, и също така има висока точка на дим, което означава, че работи добре за печене на скара или пържене. Тъй като остава течен при стайна температура, това е вкусен избор за намазване на салати, сандвичи или зеленчуци.

2. Масло и Гхи

Всички сме запознати с „маслоподобните” вещества, които често се срещат по рафтовете на магазините, включително маргарин и други растителни масла за мазане.Истинското масло е богато на мастноразтворими витамини и микроелементи, включително полезния селен , мощен антиоксидант.Поради ниската си температура на горене – около 250 градуса по Фаренхайт – маслото не е чудесно за готвене при високи температури. Вместо това използвайте масло в печива и го намажете върху пресен хляб (включително безглутенови разновидности) или добавете купичка към печени зеленчуци, за да придадете богат, маслен вкус на храните.

Междувременно индийската версия на маслото бързо се превръща в любима по целия свят. Гхи или избистреното масло се задушава, за да се разкрие естествения орехов вкус на маслото, оставяйки го с висока точка на дим, което го прави идеално за готвене при високи температури.

Ползите от гхи включват зареждане с мастноразтворими витамини А и Е. Тези видове витамини се усвояват най-добре от тялото ви, когато са във високомаслена субстанция и след това се съхраняват в стомашно-чревния тракт, поддържайки метаболизма и храносмилането ви в правилен план.

кокосово масло

3. Кокосово масло

Кокосовото масло оглавява класациите като един от най-здравословните варианти на олио за готвене. Той е богат на средноверижни мастни киселини, които са лесни за смилане от тялото ви, не се съхраняват лесно от тялото като мазнини и са малки по размер, което им позволява да влеят клетките с енергия почти веднага.

Тези мастни киселини също помагат за подобряване на мозъчната функция и паметта . Плюс това, голямото количество естествени наситени мазнини в кокосовото масло означава, че то повишава добрия холестерол и насърчава здравето на сърцето, докато антиоксидантите, открити в кокосовото масло, го правят ефективна противовъзпалителна храна , която помага за потенциално намаляване на симптомите на артрит, както е показано в изследвания върху животни.

Най-хубавото е, че добавянето на кокосово масло към вашата диета е лесно. Можете да го използвате за готвене или печене или дори да опитате да го нанесете директно върху кожата.

4. Екстра върджин зехтин

Добър ли е зехтинът? Вярвате или не, ползите от зехтина са толкова дълбоки, че почти всяка диета трябва да го включва.

Първо, зехтинът екстра върджин (EVOO) е чудесен за здравето на сърцето. Всъщност консумацията на зехтин е свързана с понижаване на кръвното налягане , понижени нива на холестерол и подобрена функция на кръвоносните съдове .

Той също така помага за подобряване на паметта и когнитивната функция и действа като противовъзпалително средство.

За съжаление, купуването на тази здравословна мазнина не е толкова лесно, колкото просто да вземете първата бутилка, която видите. Уверете се, че избирате само екстра върджин сортове масло, което означава, че не се използват химикали, когато маслото е рафинирано. За съжаление е доказано, че много разпространени марки не отговарят на стандартите за необработени маслинови масла, което означава, че е важно да избирате разумно.

5. Мазни риби

Мастните сортове риба като сьомга, сардини, скумрия и аншоа са пълни със здравословни за сърцето омега-3 мастни киселини, които са изключително важни за здравето. Тези мазнини се считат за незаменими мастни киселини , тъй като тялото не е в състояние да ги произвежда само, което означава, че трябва да разчитаме на омега-3 храни в нашата диета, за да набавим тези ключови съединения.

Всъщност има три различни вида омега-3 мастни киселини: ALA (алфа-линоленова киселина) , DHA (докозахексаенова киселина) и EPA (ейкозапентаенова киселина). Предпочитаните източници на омега-3 са DHA и EPA, видовете, открити в източници на морски дарове като питателна сьомга и сардини .

Ако мазната риба не е редовна част от вашата диета, може да помислите за допълване с рибено масло , масло от крил , масло от черен дроб на треска или вегетарианска алтернатива като масло от водорасли . Тези добавки могат да помогнат за доставянето на омега-3 мастните киселини, от които се нуждаете, за да се борите с възпалението и да насърчите по-доброто здраве на сърцето.

ядки

6. Ядки и семена

Добре дошла добавка за вегетарианци и вегани , ядките и семената са страхотна възможност за вкарване на повече здравословни мазнини във вашата диета. Като за начало, те са изключително лесни за включване в диетата ви. Освен това са сравнително достъпни и лесно преносими, което ги прави идеални за закуска.

Освен че са чудесен източник на здравословни мазнини, ядките и семената предлагат изобилие от ползи за нашите тела. Редовната им консумация може да помогне за понижаване на лошия LDL холестерол, за да поддържа артериите ви чисти и сърцето ви здраво. Подобно на други храни, богати на омега-3, ядките и семената също се считат за храни за мозъка , а някои видове дори се препоръчват за подобряване на настроението и преодоляване на депресията.

Красотата на ядките и семената е, че сте разглезени от избор. Орехите са чудесен вариант с високо съдържание на мазнини с пет грама мазнини на порция, а бадемите са пълни с витамин Е.

Има толкова много ядки, от които да избирате, че наистина няма да сбъркате. Всъщност лешниците , бразилските орехи и ядките макадамия имат свои собствени вкусни хранителни профили и са богати на здравословни мазнини като олеинова киселина .

Можете също да опитате да препечете ядки и да ги поръсите върху салати за моментално увеличаване на здравословните мазнини.

Що се отнася до семената, лененото семе и семената от чиа са два от най-добрите избори. И двете са с високо съдържание на фибри и мазнини, но с ниско съдържание на въглехидрати.

Добавете семена към киселото мляко или поръсете във вашето смути, като в тази рецепта за кето смути с авокадо, семена от чиа и какао.

7. Яйца

Яйцата са пълни с протеини и пълен аминокиселинен профил и противно на десетилетията на общоприетото схващане, те също така не повишават нивата на лошия холестерол. Всъщност консумацията на яйца действително може да понижи холестерола, като същевременно подобри здравето на сърцето.

Холинът , съдържащ се в яйцата , също е полезен за поддържане на мозъците ни във върхова форма.

Освен това, по-високата консумация на яйца може да намали риска от метаболитен синдром, група от състояния, включително фактори като излишни телесни мазнини, високи нива на кръвната захар и необичайни нива на холестерол. Наличието на някое от тези състояния прави по-вероятно да страдате от сърдечни заболявания, инсулт или диабет тип 2.

Някои хора препоръчват да се ядат само белтъци, което е грешка. Яйчните жълтъци са пълни с хранителни вещества и здравословни мазнини и за да получите пълните ползи от яйцата, трябва да ги консумирате всички.Основното правило е да избирате яйца от свободни кокошки, за които е доказано, че съдържат повече здравословни мазнини и повече омега-3.

8. Пълномаслените млечни продукти

Ако можете да понасяте млечни продукти, пълномаслените млечни продукти могат да бъдат отличен източник на полезни за сърцето мазнини. Пробиотичното кисело мляко , по-специално, е основна част от списъка със здравословни мазнини, тъй като съдържа полезни бактерии, които могат да помогнат за оптимизиране на здравето на микробиома на червата ви, за да насърчат по-добро цялостно здраве.

Увеличаването на приема на пробиотици също може да подпомогне здравословното храносмилане, да повиши имунитета и да намали нивата на холестерола.

Суровото мляко е друг от най-популярните източници на здравословни мазнини. Произхожда от крави, хранени с трева и не е пастьоризирано или хомогенизирано, запазвайки непокътнати всички витамини, минерали и естествени ензими, които млякото съдържа. Суровото мляко не съдържа добавена захар или други съставки и дори може да помогне за намаляване на алергиите, според някои проучвания.

Много хора също се чудят: Вредно ли е сиренето? Подобно на други млечни продукти, не всички сирена са еднакви, но могат да бъдат част от питателна, добре закръглена диета.

В идеалния случай потърсете сортове, които са сурови, минимално преработени и добити от животни, хранени с трева. Фета, козе, рикота и извара са някои от най-добрите налични здравословни опции за сирене.

черен шоколад

09. Черен шоколад
Черният шоколад не само има страхотен вкус, но и се смята за суперхрана. Той е с високо съдържание на мазнини и богат на антиоксиданти, които помагат да защитим тялото си от свободните радикали, причиняващи болести.

Флаванолите, открити в черния шоколад, също подобряват здравето на сърцето благодарение на способността им да понижават кръвното налягане и да накарат повече кръв да тече към сърцето и мозъка.

Ако някога сте установили, че хапването на парче шоколад ви помага да се съсредоточите , не сте сами. Това е храна за мозъка, която всъщност помага за подобряване на когнитивните резултати.

Като се има предвид това, не всеки черен шоколад е звезден за вашето здраве. Препоръчвам да изберете шоколад, който съдържа най-малко 70 процента какао или повече. Това минимизира количеството захар и означава, че ще получите солиден антиоксидантен тласък.

Където е възможно, потърсете марки, които правят честна търговия и използват органични какаови зърна, за да получите най-доброто за парите си.

Мазнините са свързани с много полезни ефекти върху здравето и е доказано, че помагат за подобряване на здравето на сърцето, засилват мозъчната функция, насърчават ситостта и подобряват усвояването на хранителни вещества.

Насладете се на добра комбинация от тези полезни за сърцето мазнини и ги съчетайте с балансирана диета, за да оптимизирате здравето си.

Препоръчани статии

Коментари