Нарът е плод,който расте на храсти и дръвчета, извисяващи се до 8 метра, който се отглеждат в Западна Азия и в района около Средиземно море, както и в други части на света, включително и Америка където климатът е подходящ.
Състав
Нарът е известен източник на ценни хранителни вещества. Съдържа хидролизируеми танини, кондензирани танини, флавоноли, антоцианини и фенолни и органични киселини; съединения, които са били изследвани и свързани с множество ползи за здравето срещу болести.
Освен това се характеризира с ниска стойност на pH (обикновено <4,0), относително висока киселинност (дори до 20 g лимонена киселина/L сок) и съдържание на захар (главно фруктоза и глюкоза) от 70–180 g/L.
Точният състав на плодовете зависи от много фактори, като например сорта, състоянието на почвата, климата, етапа на зреене, техниките на отглеждане, условията на обработка и условията на съхранение.
Порция от 80 g осигурява:
41 Kcal / 174 KJ
1,0 g протеин
0,2 g мазнини
9,4 g въглехидрати
3.6g фибри
192 mg калий
10 mg витамин С
Ползи за здравето.
Като цяло плодовете играят основна роля в поддържането на балансирана диета. Те осигуряват изобилие от макро- и микроелементи, както и биоактивни съединения, които насърчават здравето.
През последните няколко десетилетия имаше много проучвания, които показват значението на консумацията на плодове за превенцията на свързаните със здравето рискове, както и кампании за включване на плодове в диетите на децата.
Проведени са множество проучвания относно потенциалните ползи за здравето, в допълнение към хранителната стойност, на нара и неговите съставки.
Наровете могат да предложат ползи за здравето, тъй като съдържат мощни антиоксиданти и хранителни вещества. Някои експерти смятат този кръгъл червен плод за един от най-хранителните налични плодове. Използван е през цялата история като лечебна храна.
Най-често срещаният начин да ядете нар е да го разрежете и да отделите кората, за да разкриете ядливите семена (арили). Семената са сочни, хрупкави и леко тръпчиви на вкус. Могат да се консумират самостоятелно или да се добавят към кисели млека, салати, купички или други ястия.
Смята се, че благоприятните за здравето свойства на плодовете се дължат главно на наличието на пуникалагин и в по-малка степен на други метаболити, като флавоноли и антоцианини. Няколко проучвания показват потенциалния принос на нара при лечението на рак, диабет и сърдечни заболявания.
Ползите за здравето могат да включват:
1.Здраве на сърцето, богати на антиоксиданти, които могат да предпазят от сърдечни заболявания.
Смята се, че нарът подобрява здравето на сърцето чрез намаляване на възпалението. При клинични проучвания изследователите откриват, че сокът от нар намалява кръвното налягане при тези, които го пият.
Друго проучване уставява, че хората със сърдечни заболявания, които пият сок от нар, намаляват честотата и силата на болката в гърдите .
2.Здравословен е за бъбреците.
Наровете също така осигуряват ползи за урината и простатата, тъй като съдържат съединения, които инхибират образуването на камъни в бъбреците. Някои изследвания показват, че сокът от нар забавя растежа на раковите клетки на простатата.
3.Контрол на кръвната захар.
Плодовете, включително наровете, съдържат естествени захари, които обикновено са безопасни за хората с диабет, за да се консумират в умерени количества. Някои проучвания показват, че нарът може да подобри кръвната захар (глюкоза) на гладно при хора с диабет.
Ползите могат да се разпространят и върху метаболитния синдром с неговите характеристики на инсулинова резистентност, проблеми с холестерола и високо кръвно налягане и затлъстяване. Някои проучвания предполагат защитен ефект.
4.Подобрява храносмилането
Наровете съдържат много диетични фибри , които могат да помогнат за храносмилането. Освен това е известно, че полифенолните антиоксиданти в плодовете намаляват възпалението, което също може да подобри стомашно-чревното здраве.
5.Риск от рак
Съединенията в наровете може да имат противоракови свойства. Предварителните изследвания показват, че наровете могат да играят роля в предотвратяването или лечението на различни видове рак. Ефектите му са изследвани при видове рак, които включват: Простата. Гърди. Бял дроб. Левкемия.
6.Богат на основни хранителни вещества.
Наровете са известни с това, че са богати на витамин С и фолат. Те също са надеждни източници на калий, фосфор и магнезий.
7.Подпомага здравето на мозъка.
Антиоксидантите в наровете могат да помогнат за подобряване на паметта и когнитивната функция, като предпазват нервните клетки от оксидативно увреждане . Едно проучване на хора на средна възраст и по-възрастни установява , че тези, които пият сок от нар всеки ден в продължение на една година, се представят по-добре на тестовете за памет.
8.Предпазване от увреждане от слънцето.
Въпреки че е изключително важно да използвате слънцезащитен крем за адекватна слънцезащита, нарът може да предложи допълнителна подкрепа срещу вредните ефекти на UV радиацията.
Доказано е, че антиоксидантите в нара, особено елаговата киселина, осигуряват известно ниво на защита срещу увреждане, предизвикано от ултравиолетовите лъчи.
Това не означава, че трябва да пропускате слънцезащитен крем, но включването на нар в рутината ви може да добави допълнителен слой защита, помагайки за намаляване на риска от слънчеви петна, фини линии и други признаци на увреждане от слънцето.
9.Богат на основни хранителни вещества.
Наровете често се описват като суперхрана , защото съдържат съединения, които могат да намалят риска от заболяване. По-конкретно, наровете са добър източник на мощни антиоксиданти, включително елагитанини, пуникалагини и антоцианини.
Наровете са известни с това, че са богати на витамин С и фолат. Те също са надеждни източници на калий, фосфор и магнезий.
Наровете са питателни плодове, които осигуряват различни ползи за здравето.
Те съдържат добри фибри, витамини, минерали и антиоксиданти, борещи се с болестите. Можете да ядете семена от нар или да пиете сок от нар.
Въпреки,чесе считат за суперхрана, те трябва да бъдат само част от добре балансирана диета, която включва разнообразие от плодове и зеленчуци.