Thursday, March 20, 2025
Начало Интересни факти Убийството на Джон Ф. Кенеди – една от най-големите мистерии

Убийството на Джон Ф. Кенеди – една от най-големите мистерии

от bezgranici
0 коментар

На 22 ноември 1963 г. светът е шокиран от новината за убийството на президента на САЩ  Джон Ф. Кенеди.

В един обикновен ден в Далас, Тексас, един от най-обичаните лидери на Америка е застрелян пред очите на хиляди свидетели. Въпреки множеството разследвания и официални доклади, обстоятелствата около атентата остават загадка, която продължава да вълнува историци, изследователи и любители на конспиративни теории.

Денят на убийството – 22 ноември 1963 г.

Кенеди пристига в Далас като част от обиколка в Тексас, която има за цел да обедини различни политически фракции в щата преди предстоящите президентски избори през 1964 г.

Президентът, заедно със съпругата си Джаки Кенеди, губернатора на Тексас Джон Конъли и неговата съпруга, се возят в открит автомобил, част от кортеж, преминаващ през града.

В 12:30 ч., когато кортежът навлиза в Дийли Плаза, прозвучават изстрели. Първият куршум ранява Кенеди в гърлото, а вторият – в главата, което се оказва фатално.

Губернаторът Конъли също е ранен, но оцелява. Президентът е откаран в болница „Паркланд“, където е обявен за мъртъв в 13:00 ч.

Лий Харви Осуалд – убиецът или изкупителната жертва?

Само час и половина след убийството Лий Харви Осуалд е арестуван за убийството на полицая Дж. Д. Типит.

По-късно властите го обвиняват и за убийството на Кенеди, твърдейки, че той е стрелял от шестия етаж на Тексаското училищно книгохранилище.

Осуалд отрича обвиненията, като заявява: „Аз съм изкупителна жертва.“

Но преди да може да бъде съден, на 24 ноември, докато е ескортиран от полицията, той е застрелян от Джак Руби, собственик на нощен клуб в Далас. Това поражда множество въпроси и конспиративни теории, които остават нерешени и до днес.

Убийство John-F.-Kennedy

Комисията „Уорън“ и официалната версия

През 1964 г. правителството на САЩ създава Комисията „Уорън“, за да разследва убийството.

Според доклада ѝ Осуалд е действал сам и е произвел три изстрела с пушка Mannlicher-Carcano.

Докладът обаче е критикуван заради съмнителните си заключения, включително теорията за „магическия куршум“, според която един куршум е причинил множество рани както на Кенеди, така и на Конъли.

Конспиративните теории – кой стои зад убийството?

Въпреки официалния доклад, милиони хора вярват, че убийството е резултат от заговор. Ето някои от най-разпространените теории:

1. Участието на ЦРУ
Някои смятат, че ЦРУ е участвало в убийството, защото Кенеди е искал да ограничи влиянието на разузнавателните служби. Според тази теория Осуалд е бил използван като параван, а истинските убийци никога не са разкрити.

2. Заговорът на мафията
Друга теория твърди, че мафията е искала Кенеди мъртъв заради натиска му върху организираната престъпност и борбата му срещу италианските гангстери.

3. Участието на СССР и Куба
Осуалд е живял в Съветския съюз и е симпатизирал на комунистическите идеи.

Някои теоретици смятат, че Куба или СССР са искали да елиминират Кенеди заради Операция „Мангуст“, която цели да свали режима на Фидел Кастро.

4. Втори стрелец
Много свидетели твърдят, че изстрелите не са дошли само от книгохранилището, а и от т.нар. „тревист хълм“, което подкрепя теорията, че е имало втори стрелец.

Убийство John-F.-Kennedy

Наследството на Кенеди и вечният въпрос: Кой го уби?

Убийството на Кенеди остава една от най-големите загадки на ХХ век. Въпреки многото разследвания, публикувани документи и свидетелства, пълната истина вероятно никога няма да бъде разкрита.

Джон Ф. Кенеди беше млад, харизматичен лидер, който вдъхновяваше милиони хора по света. Смъртта му не само промени американската политика, но и остави след себе си едно голямо „Ами ако…?“ – как би изглеждал светът, ако той беше оцелял?

И до днес хората продължават да търсят отговорите на този въпрос.

Препоръчани статии

Коментари