Според легендата кафето е открито през 9-ти век, когато етиопски пастир на кози на име Халди забелязал, че неговите обикновено летаргични кози са по-възбудими, след като са отхапали червените плодове от вечнозелено дърво.
Халди занесъл плодовете на мюсюлмански мъж, който превърнал суровите плодове във вкусната напитка.
Въпреки че кафето е открито в Етиопия около 850 г. сл. Хр., едва когато се разпространи в Мока, Йемен, около 1100 г., то се утвърди като популярна напитка. От Мока (от което кафето Мока произлиза името си) зърната са били изпратени до Индия и по-късно в Европа през 1515 г. До 1675 г. Англия има повече от 3000 кафенета.
Първоначално кафето е било считано за чудо лекарство в Йемен и Арабия и е било приемано само по съвет на лекар. Мнозина виждат кафето като тоник и стимулиране на мозъка.
Първото кафене в света отваря врати през 1475 г. в Константинопол (днешен Истанбул).
Белгиец на име Джордж Вашингтон изобретява разтворимо кафе през 1906 г. в Гватемала.
Светлото печено кафе има повече кофеин от тъмното печено кафе. Колкото по-дълго кафето се пече, толкова повече кофеин се приготвя от зърната.
С повече от четири милиарда кафеени дървета Бразилия е водещият производител на кафе в света. Всъщност Бразилия произвежда около една трета от световното кафе днес.След това се нареждат Виетнам, Индонезия , Колумбия и Индия.
Ефектите на кафето върху здравето зависят до голяма степен от това как се приготвя кафето. Например, хартиените филтри за кафе премахват мазни компоненти, наречени дитерпени, които са свързани с коронарна болест на сърцето . Металните филтри обаче не премахват тези маслени компоненти.
Проучванията показват, че мъжете , които пият шест или повече чаши кафе дневно, намаляват риска от развитие на рак на простатата с 20%.
Проучванията показват, че пиенето на кафе намалява риска от болест на Алцхаймер, болест на Паркинсон, сърдечни заболявания , захарен диабет тип 2, цироза на черния дроб.
Най-скъпото кафе в света е индонезийското Kopi Luwak или кафето цибет. Прави се от кафе на зърна, които са били изядени, частично усвоени и след това изхвърлени от животно, подобно на невестулка, наречено азиатска палмова цибетка. Тези зърна се продават за повече от 600 долара за паунд или 50 долара за чаша.