В морската история има малко мистерии, които са толкова прочути и вълнуващи като загадката на Мари Селесте.
Този търговски кораб, открит през 1872 година без екипаж в открития Атлантически океан, се превръща в символ на неразгаданите тайни на моретата.
Въпреки множеството разследвания и безбройни теории, случилото се на борда на Мари Селесте остава необяснено и до днес. Защо корабът е бил изоставен в добро състояние, без следи от насилие или авария? Какво е накарало опитен капитан и екипажа му да напуснат кораба си без обяснение? В тази статия ще разгледаме подробно историята на легендарният търговски кораб различните теории за изчезването на екипажа и защо тази загадка продължава да очарова хората повече от 150 години по-късно.
Какво се е случило с Мари Селесте?
Историята на Мари Селесте е една от най-известните и мистериозни в морската история. През декември 1872 г., този солиден търговски кораб е открит изоставен в средата на Атлантическия океан. Без следи от борба, без сериозни повреди и със запазен товар, Мари Селесте плава сама, оставяйки след себе си въпроси, които и до днес нямат окончателен отговор.
Състоянието на кораба удивило всички. Платната били частично спуснати и някои леко повредени, но самият корпус бил здрав. На борда имало достатъчно хранителни запаси и вода за още шест месеца плаване. Личните вещи на екипажа, включително дрехи, обувки и дневници, били оставени непокътнати. Всичко сочело, че хората са напуснали кораба прибързано, но без явни признаци на паника или насилие.
Най-объркващият елемент бил фактът, че корабният хронометър и компас липсвали. Това насочва някои изследователи към идеята, че капитанът е решил да напусне корабът доброволно, може би мислейки, че корабът е в опасност. Но защо да напуснат стабилен кораб посред океана, когато нямало очевидна причина?
Откриването на Мари Селесте
На 4 декември 1872 г., британският бриг „Дея Грация“, под командването на капитан Дейвид Морхаус, забелязва Мари Селесте в открито море, на около 600 морски мили западно от Португалия. Корабът се движел некоординирано, с леко разкъсани платна, като че ли изоставен.
Когато екипажът на „Дея Грация“ се качил на борда, картината била не по-малко загадъчна. Храната и водата били в изобилие, в камбуза имало пресни запаси, а покривките на леглата в каютите били прибрани както обикновено. Товарът от 1701 бъчви със спирт, предназначен за промишлена употреба в Италия, бил почти напълно запазен, с изключение на няколко повредени бъчви.
Единственото сериозно липсващо оборудване била спасителната лодка. На Мари Селесте нямало следи от борба, пожар или сериозно увреждане. Помпите работели, макар и една от тях да не била в изправност. В трюма имало малко количество вода, което не било необичайно за кораб от този клас. Всичко това подсказвало, че напускането на кораба било умишлено, но причината за това оставала дълбоко неясна.
Допълнителна мистерия добавя фактът, че корабният дневник съдържал запис от 25 ноември 1872 г. – девет дни преди откриването на кораба. Последната записана позиция била на около 400 морски мили от мястото, където Мари Селесте била намерена. Това показва, че корабът е плавал сам още няколко дни след изчезването на екипажа.
Разследването, което последвало откриването на Мари Селесте, не успяло да даде категоричен отговор на случилото се. Въпреки различни предположения, липсвали достатъчно доказателства за престъпление или умишлен саботаж.
Историята на Мари Селесте преди мистерията
Построен през 1861 г. в Канада под името „Амазон“, корабът сменя множество собственици преди да бъде прекръстен на Мари Селесте. Капитан Бенджамин Бригс, опитен моряк, командвал фаталното плаване, като взел със себе си съпругата си Сара и малката им дъщеря София.
Корабът отплава от Ню Йорк на 7 ноември 1872 г. с посока Генуа, Италия. Никой не подозирал, че вместо да пристигне успешно, Мари Селесте ще се превърне в най-голямата морска загадка на всички времена.
Теории за изчезването на екипажа на Мари Селесте
През годините много теории се опитват да обяснят какво е накарало екипажа на Мари Селесте да изостави кораба си в открито море. Въпреки всички усилия на следователи, писатели и историци, истината за случилото се остава забулена в мистерия. Ето най-известните хипотези:
1. Пиратска атака
Една от първите и най-очевидни теории била пиратската атака. В епоха, когато пиратството все още било сериозна заплаха, изчезването на целия екипаж на легендарният търговски кораб можело да бъде обяснено с насилствено нападение. Но при огледа на кораба било установено, че ценностите, товарът и личните вещи на моряците са напълно непокътнати. Липсата на каквито и да е признаци на насилие или борба практически елиминира възможността за пиратско нападение.
2. Природно бедствие
Друга широко обсъждана теория е свързана с природно бедствие — внезапна буря, морско земетресение или гигантска вълна (цунами). Подобно природно явление би могло да предизвика паника сред екипажа и да ги накара да напуснат кораба прибързано. Но Мари Селесте е била открита в сравнително добро състояние, без видими щети от буря или други природни сили. Освен това, ако екипажът е евакуирал кораба поради временна опасност, изглежда странно, че не са се опитали да се върнат обратно, след като опасността е преминала.
3. Отравяне от алкохолни изпарения
Една от най-правдоподобните теории предполага, че течността в товарните бъчви на Мари Селесте — промишлен спирт — е започнала да изпарява силно от няколко повредени съдове. Ако екипажът е усетил силна миризма на алкохол или е станал свидетел на малки експлозии на изпарения в трюма, това можело да ги накара да мислят, че корабът ще избухне. В такъв случай, капитан Бригс може да е наредил бърза евакуация в спасителната лодка, с намерение да останат близо до кораба и да се върнат по-късно. За съжаление, ако лодката е била повлечена от вятъра или екипажът е загинал по време на опитите да се доберат обратно, това би обяснило тяхното изчезване. Все пак на борда на Мари Селесте няма доказателства за пожар или взрив.
4. Застрахователна измама
Има и по-мрачна теория, свързана със застрахователна измама. Някои подозирали, че капитан Морхаус от „Дея Грация“ може да е замесен в заговор — било чрез саботаж, било чрез инсцениране на изчезването с цел получаване на награда за спасяване на Мари Селесте. Други смятали, че самият капитан Бригс може да е планирал нещо подобно. Въпреки множеството подозрения, съдебното разследване в Гибралтар не успяло да открие доказателства за престъпление, и капитан Морхаус в крайна сметка бил освободен от всякакви обвинения.
5. Фантастични теории
И не на последно място, мистерията на Мари Селесте вдъхновила редица фантастични обяснения. Теории за отвличане от извънземни, нападение от морско чудовище или дори портал към друго измерение са били предлагани в популярната култура. Разбира се, тези идеи нямат реални доказателства, но поддържат интереса към историята жив и са допринесли за легендарния статус на Мари Селесте в литературата, киното и медиите.
2
Разследване на Мари Селесте
След като е отведена в Гибралтар, Мари Селесте е обстойно разследвана. Следователите не откриват категорични доказателства за престъпление. В крайна сметка корабът е върнат на собствениците си.
Съдбата на Мари Селесте след мистерията не е особено щастлива. Корабът сменя няколко капитана и през 1885 г. е умишлено потопен в опит за застрахователна измама.
Защо мистерията на Мари Селесте е толкова вълнуваща?
Историята на Мари Селесте продължава да очарова хората по целия свят. Защо? Защото в епоха, когато почти всичко може да бъде обяснено с логика и наука, загадката на Мари Селесте напомня, че все още има тайни, които не можем напълно да разгадаем.
Липсата на ясни улики, спокойното състояние на кораба и фактът, че целият екипаж изчезва без следа, правят мистерията на Мари Селесте толкова устойчива във времето.
Историята на Мари Селесте е емблематична за всички, които обичат мистериите и необяснимите истории.
Въпреки множеството теории, истината за съдбата на капитан Бригс, неговото семейство и екипажа на легендарният търговски кораб вероятно никога няма да бъде напълно разкрита.
Докато тайните на океаните продължават да съществуват, легендата за Мари Селесте ще живее вечно, вдъхновявайки нови поколения изследователи, писатели и мечтатели. За повече информация и детайлна история посетете тук.