Колко е полезен банана?
Бананите са култивирани за първи път в югоизточната част на Азия. Оттам е пренесен в тропическите части на Африка, а по-късно и на Америка. Освен много вкусен бананът крие редица свойства, полезни за здравето и добрата ни форма.
Един банан наистина е естествен лек за много болести.
Сравнен с ябълка, той има 4 пъти повече протеини, 2 пъти повече калории, 3 пъти повече фосфор, 5 пъти повече витамин А и желязо и два пъти повече други витамини и минерали… Също така е богат на калий и е една от най-стойностните храни.
Разбира се, само при условие, че е откъснат от дървото узрял, а не зелен и че не е обработен с химикали, каквито за съжаление тропически плодове се предлагат много на пазара.
Само когато се опитвате да свалите килограми и пазите някаква диета, бананът не е ваш приятел. Все пак един банан се равнява на две филийки хляб, а и захарозата, фруктозата и глюкозата, които съдържа, не са първи приятели на диетите. Като изключим това правило, ви предлагаме да се фокусирате върху останалите 10 и смело да похапвате вкусния плод.
Изследователи от университета в Алабама са открили, че яденето на банани всеки ден може да помогне за предотвратяване на инфаркти и инсулти. Тяхното проучване, което има за цел да определи как минералът калий влияе на кръвния поток и здравето на артериите, изследва мишки, които са получили диета, съдържаща или ниски, нормални или високи нива на калий.
Като цяло, мишките, на диета с ниско съдържание на калий, имат много по-твърди артерии от техните двойници. Мишки, които са получили високи нива на калий, от друга страна, показват значително по-малко втвърдяване на артериите и намалена скованост в аортата.
Предишни изследвания също подкрепят важността на калия.
Предишни проучвания и данни също показват, че богатата на калий диета помага за понижаване на кръвното налягане и намалява риска от сърдечни заболявания, според д-р Рагавендра Балига, кардиолог в Медицинския център Уекснър към Държавния университет в Охайо.
„Един анализ, публикуван в Journal of American College of Cardiology през 2011 г., включва данни от 11 проучвания и 250 000 души“, казва д-р Балига. „Това проучване съобщава, че средно увеличение от 1540 mg диетичен калий на ден е свързано с 21% намален риск от инсулт.“
Изследването на университета в Алабама обаче е сред първите, които изследват въздействието на минерала върху здравето на артериите. Получаването на достатъчно калий помага за поддържането на здравословен сърдечен ритъм, според Michelle Routhenstein – диетолог по превантивна кардиология.
„Когато има дефицит на калий, ниските нива могат да причинят сърдечни аритмии и потенциално да нарушат притока на кръв към мозъка, мускулите и органите“, казва тя.
Според експерти, калият също така подобрява функцията на сърцето ви, като регулира сърдечния ритъм, усвоява въглехидратите и изгражда мускули. Комбинацията от тези предимства може да направи чудеса с вашите артерии, предотвратявайки сърдечни заболявания и инсулти по пътя.
Бананите са с високо съдържание на B витамини, което подпомага успокояването и регулирането на нервната система.
Богати на желязо, бананите могат да стимулират производството на хемоглобин и да помогнат в случай на анемия.
Помага при депресия – Бананите са богати на витамин В6, който помага за регулирането на нивото на кръвната захар. Те също съдържат вид протеин, наречен триптофан, който тялото преобразува в серотонин, който ви кара да се отпуснете, подобрява настроението ви и като цяло ви кара да се чувстват по-щастливи.
Според последните проучвания на Британската асоциация за ментално здраве, сред хората страдащи от депресии, голяма част се чувстват много по-добре след изяждането на един банан.
Причината за това е съдържанието на триптофан, вид протеин, който тялото ни преобразува в серотонин, още познат като “хормонът на щастието”, който ни подобрява настроението и цялостно ни прави по-щастливи.